16 grudnia 2009 roku w Trybunale Koronnym odbyła się konferencja podsumowująca realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie projekt systemowy "Człowiek inwestycją w społeczeństwo" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W konferencji udział wzięli m.in. przedstawiciele Biura Poselskiego - Posła Krzysztofa Michałkiewicza, Miejskiego Urzędu Pracy, pracownicy socjalni oraz lokalni partnerzy m.in. z Fundacji Fuga Mundi, Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Telewizji Polskiej S.A., Centrum Integracji Społecznej "INTEGRO".
W Trybunale Koronnym od progu witały gości zdjęcia niepełnosprawnych uczestników projektu ze znanymi artystami. Zdjęcia zostały zrobione w ramach warsztatów modelingu, jakie zorganizowała Fundacja Fuga Mundi dla osób niepełnosprawnych w ramach powierzonego Jej zadania, będącego częścią projektu systemowego. Ponadto efektem tych warsztatów oraz odrębnego realizowanego przez Fundację projektu było powstanie kalendarza na 2010 rok.
Konferencję, zgodnie już z tradycją, otworzył pan Antoni Rudnik - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie, który podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do zrealizowania w tym roku projektu systemowego. Pan Dyrektor przekazał informację, że Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie otrzymał z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie nagrodę za wielowymiarowe i całościowe podejście do tematyki pozyskiwania i wydatkowania funduszy unijnych na cele pomocy społecznej oraz za nie ograniczanie się do rozwiązań łatwo i powszechnie dostępnych, lecz szukanie możliwości w szerszej perspektywie. Ponadto zaprezentował statuetkę, jaką MOPR otrzymał z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego jako laureat konkursu "Dobre Praktyki EFS" za projekt "Awans- integracja społeczna i zawodowa młodzieży z osiedla im. Antoniny Grygowej".
Pierwszym prelegentem był pan Bartłomiej Gębarowski - właściciel firmy B-Consulting z Rzeszowa, którego firma przeprowadziła dla MOPR treningi kompetencji i umiejętności społecznych, treningi pracy oraz treningi kompetencji podstawowych. Pan Gębarowski przedstawił znaczenie i istotę stosowania instrumentów aktywizacji społecznej w pracy z klientami pomocy społecznej oraz współpracę z tutejszym Ośrodkiem. Podkreślił też rolę ośrodków pomocy społecznej w kształtowaniu pozytywnych postaw i wzrostu aktywności osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Bardzo ciekawie sytuację osób niepełnosprawnych wraz z konkretnym wsparciem systemowym tej grupy osób przedstawił pan Marek Stępniak wiceprezes Fundacji Fuga Mundi. Nie obyło się bez interesujących filmów przedstawiających zakres działań realizowanych m.in. w ramach warsztatów rehabilitacyjno-szkoleniowych, którymi objętych było 225 osób niepełnosprawnych.
Kolejne wystąpienie przybliżyło nam istotę interdyscyplinarnego wsparcia w procesie usamodzielnienia i aktywizacji zawodowej młodzieży. Pani Zofia Rosołowska zaprezentowała co udało się zrealizować dla 48 usamodzielnianych się wychowanków biorących udział w projekcie, z jakimi problemami się borykali, co dla nich była najważniejsze, co im dał udział w projekcie.
Na koniec głos zabrała pani Teresa Karbownik dziennikarka Telewizji Polskiej S.A. O/Lublin, która przedstawiła działania promocyjne projektu (reportaże telewizyjne) mające na celu uświadamianie społeczeństwa i podkreślenia zadań realizowanych przez MOPR dla mieszkańców miasta Lublin znajdujących się w trudnej sytuacji materialno-społecznej.
Moderatorem konferencji podsumowującej projekt systemowy był p. Agnieszka Radajewska - kierownik zespołu projektowego, która w sposób płynny i ciekawy prowadziła konferencję.
Wszystko co została zorganizowane i przeprowadzone w ramach projektu systemowego nie byłoby możliwe bez współpracy komórek organizacyjnych Ośrodka między sobą oraz z lokalnymi podmiotami. Podziękowania z rąk Dyrektora MOPR p. Antoniego Rudnika i Zastępcy Dyrektora p. Edyty Kilianek-Hołówkowskiej otrzymali lokalni partnerzy, jak również wyróżniający się pracownicy Ośrodka:
Przypomnijmy, że celem projektu jest zapewnienie klientom MOPR wsparcia w kierunku reintegracji ze społeczeństwem i rynkiem pracy poprzez równoczesny rozwój form aktywnej integracji i upowszechnianie pracy socjalnej. Do osiągnięcia tego celu wykorzystano wszystkie możliwe w pracy socjalnej narzędzia:
Łącznie wsparciem w ramach projektu zostało objęte 583 osoby. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania i poświęcenia wielu osób.
Na koniec Dyrekcja i Pracownicy Zespołu Projektowego chcieliby gorąco podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu, a w szczególności pracownikom socjalnym, bez których realizacja projektu nie byłaby możliwa, gdyż to na nich spoczywa cały ciężar zadań związanych z motywowaniem i aktywizowaniem klientów Ośrodka do podjęcia działań mających na celu zmianę ich sytuacji życiowej.
Dziękujemy też uczestnikom projektu, którzy swoją postawą pokazali, że warto w nich inwestować.
program konferencji
prezentacja - Bartłomiej Gębarowski (B-Consulting)
prezentacja - Marek Stępniak (Fuga-Mundi)
prezentacja - Zofia Rosolowska (MOPR)
tekst: Edyta Kilianek-Hołówkowska
fot.: Grzegorz Pawlak