Kontynuując tradycję podsumowywania projektu systemowego, a modyfikując w nieznacznym stopniu, jeśli chodzi o termin odbycia się konferencji - 22 listopada 2010 roku projekt systemowy "Człowiek inwestycją w społeczeństwo" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego został uroczyście podsumowany.
W konferencji udział wzięli m.in. Pani Prezydent Elżbieta Kołodziej-Wnuk, Pani Irena Szumlak - Skarbnik Urzędu Miasta, Pan Jerzy Kuś - Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Pan Andrzej Borys - Z-ca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, ks. Waldemar Sądecki - duszpasterz pracowników pomocy społecznej, ks. dr Tadeusz Pajurek - przedstawiciel Archidiecezji Lubelskiej. Nie zabrakło również pracowników socjalnych oraz przedstawicieli lokalnych instytucji i partnerów.
Zgodnie z prośbami pracowników MOPR tegoroczna konferencja podsumowująca projekt systemowy poświęcona była głównie kontraktom socjalnym.
Konferencję otworzyła Pani Prezydent Elżbieta Kołodziej-Wnuk oraz Pan Antoni Rudnik - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie, którzy podziękowali wszystkim osobom, które przyczyniły się do zrealizowania w tym roku projektu systemowego.
Kierownik Sekcji ds. realizacji projektu p. Agnieszka Radajewska przedstawiła prezentację dotyczącą realizacji projektu systemowego w 2010 roku, w tym działania, grupę docelową projektu, wykonawców i realizatorów zadań oraz rezultaty i produkty projektu. Wystąpienie p. Radajewskiej podkreśliło, jak duży zasięg w tym roku miał projekt, zarówno jeśli chodzi o realizowane działania, jak i liczbę uczestników projektu - 1655 osób. To również przełożyło się na zdwojone zaangażowanie pracowników Ośrodka.
Pani Justyna Flisek - koordynator kontraktów socjalnych i Programu Aktywności Lokalnej Filii nr 3, omówiła istotę kontraktu socjalnego jako jednego z narzędzi realizacji projektu systemowego wykorzystywanego przez MOPR w Lublinie. Ważne narzędzie w tym roku, gdyż w tym roku realizowanych jest 815 kontraktów socjalnych.
Takie duże przedsięwzięcie jak projekt systemowy na prawie 11 milionów złotych i 1655 uczestników nie dałoby się zrealizować bez współpracy i wsparcia różnych instytucji. Dlatego też poprosiliśmy o wystąpienie jednego z przedstawicieli takiej organizacji - Pan Tomasz Sobkowicz właściciel firmy ICN Centrum Kompetencji przedstawił istotę stosowania instrumentów aktywizacji społecznej i zawodowej w pracy z uczestnikami projektu. Ponadto opowiedział o współpracy swojej firmy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Lublinie przy realizacji projektu systemowego. Usłyszeliśmy wiele miłych słów na temat dużej wiedzy merytorycznej naszych pracowników oraz ich kompetencji. Dziękujemy! Zawsze to bardziej obiektywne podejście niż od naszego Dyrektora, któremu też bardzo dziękujemy za to, że nas wspiera i życzliwie oraz ze zrozumieniem podchodzi do sytuacji gdy np. ma do podpisania setki dokumentów
Moderatorem konferencji podsumowującej projekt systemowego była pisząca te słowa Marlena Kawczyńska - kierownik Sekcji koordynacji projektów MOPR, która w sposób krótki i rzeczowy prowadziła konferencję (zacytowane z zasłyszanych "opowieści").
Wszystko co zostało zorganizowane i przeprowadzone w ramach projektu systemowego nie byłoby możliwe bez współpracy komórek organizacyjnych Ośrodka między sobą oraz z lokalnymi podmiotami. Podziękowania z rąk Dyrektora MOPR p. Antoniego Rudnika i Zastępcy Dyrektora p. Edyty Kilianek-Hołówkowskiej otrzymali lokalni partnerzy, jak również wyróżniający się pracownicy Ośrodka:
Przypomnijmy, że celem projektu jest zapewnienie klientom MOPR wsparcia w kierunku reintegracji ze społeczeństwem i rynkiem pracy poprzez równoczesny rozwój form aktywnej integracji i upowszechnianie pracy socjalnej. Do osiągnięcia tego celu wykorzystano wszystkie możliwe w pracy socjalnej narzędzia:
Łącznie wsparciem w ramach projektu zostało objętych 1655 osób.
Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania i poświęcenia wielu osób, którym w tym miejscu gorąco DZIĘKUJEMY i liczymy na dalszą owocną współpracę w następnym roku, który jest tuż tuż
program konferencji
prezentacja p. Agnieszki Radajewskiej
tekst: Marlena Kawczyńska
fot.: Grzegorz Pawlak