Menu

Placówki opiekuńczo-wychowawcze sprawują pieczę zastępczą w przypadku niemożności zapewnienia dziecku opieki i wychowania przez rodziców.

Typy placówek opiekuńczo-wychowawczych:

Placówki opiekuńczo-wychowawcze typu socjalizacyjnego, zapewniają dziecku całodobową opiekę i wychowanie oraz zaspokajają jego niezbędne potrzeby. Podejmują działania w celu powrotu dziecka do rodziny naturalnej, przysposobienia dziecka bądź umieszczenia w pieczy zastępczej. W placówce socjalizacyjnej są umieszczane dzieci powyżej 7. roku życia. W wyjątkowych przypadkach jest możliwe umieszczenie dziecka poniżej 7. roku życia, w szczególności gdy w danej placówce umieszczona jest matka lub ojciec tego dziecka, gdy przemawia za tym jego stan zdrowia lub dotyczy to rodzeństwa. Umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego następuje na podstawie orzeczenia sądu.

Placówki opiekuńczo-wychowawcze typu interwencyjnego, przyjmują dzieci w sytuacjach wymagających natychmiastowego zapewnienia opieki i wychowania. Zadaniem placówek jest doraźna opieka nad dzieckiem w czasie trwania sytuacji kryzysowej, dostęp do kształcenia dostosowanego do wieku dziecka i możliwości rozwojowych, opieka i wychowanie do czasu powrotu do rodziny naturalnej, przysposobienia dziecka bądź umieszczenia w pieczy zastępczej. W placówce interwencyjnej są umieszczane dzieci powyżej 7. roku życia, niezależnie od miejsca zamieszkania.
W wyjątkowych przypadkach jest możliwe umieszczenie dziecka poniżej 7. roku życia, w szczególności gdy w danej placówce umieszczona jest matka lub ojciec tego dziecka, gdy przemawia za tym jego stan zdrowia lub dotyczy to rodzeństwa. Pobyt w placówce interwencyjnej nie może trwać dłużej niż 3 miesiące. W szczególnie uzasadnionych przypadkach pobyt może być przedłużony do zakończenia trwającego postępowania sądowego o powrót dziecka do rodziny, przysposobienie bądź umieszczenie w pieczy zastępczej.
Do placówki opiekuńczo-wychowawczej typu interwencyjnego dziecko jest przyjmowane:

  • na podstawie orzeczenia sądu,
  • w przypadku gdy zostało doprowadzone przez Policję lub Straż Graniczną,
  • na wniosek rodziców, dziecka bądź osoby trzeciej lub w związku z przemocą w rodzinie.

Placówki opiekuńczo-wychowawcze typu specjalistyczno-terapeutycznego, sprawują opiekę nad dziećmi o indywidualnych potrzebach, w szczególności legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności, wymagających stosowania specjalnych metod wychowawczych i specjalistycznej terapii oraz wyrównywania opóźnień rozwojowych i edukacyjnych. Placówka typu specjalistyczno-terapeutycznego zapewnia zajęcia wychowawcze, socjoterapeutyczne, korekcyjne, kompensacyjne, logopedyczne, terapeutyczne, rekompensujące braki w wychowaniu w rodzinie i przygotowujące do życia społecznego, a dzieciom niepełnosprawnym także odpowiednią rehabilitację i zajęcia rewalidacyjne. W placówce specjalistyczno-terapeutycznej są umieszczane dzieci powyżej 7. roku życia. W wyjątkowych przypadkach jest możliwe umieszczenie dziecka poniżej 7. roku życia, w szczególności gdy w danej placówce umieszczona jest matka lub ojciec tego dziecka, gdy przemawia za tym jego stan zdrowia lub dotyczy to rodzeństwa. Umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu specjalistyczno-terapeutycznego następuje na podstawie orzeczenia sądu.

Placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego, placówki typu rodzinnego wychowują dzieci w różnym wieku, w tym dorastające i usamodzielniające się, umożliwiają wspólne wychowanie i opiekę licznemu rodzeństwu, współpracują z koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej i asystentem rodziny.
W placówce w tym samym czasie można umieścić łącznie nie więcej niż 8 dzieci oraz osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej. W razie konieczności umieszczenia w placówce rodzeństwa, za zgodą dyrektora placówki oraz po uzyskaniu zezwolenia wojewody, możliwe jest umieszczenie większej liczby dzieci, nie więcej jednak niż 10. Umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego następuje na podstawie orzeczenia sądu.

Placówki wsparcia dziennego

Placówki wsparcia dziennego działają w środowisku lokalnym dziecka. Ich zadaniem jest wspieranie rodziny przez objęcie dziecka opieką i wychowaniem. Placówki wsparcia dziennego współpracują z rodzicami lub opiekunami dziecka, placówkami oświatowymi i podmiotami leczniczymi. Uczestnictwo dziecka w zajęciach organizowanych przez placówkę jest nieodpłatne i dobrowolne, chyba że dziecko zostanie skierowane przez sąd.
Placówkę wsparcia dziennego prowadzi gmina, podmiot, któremu gmina zleciła realizację tego zadania lub podmiot, który uzyskał zezwolenie wójta.
Placówki wsparcia dziennego mogą być prowadzone w formie opiekuńczej, specjalistycznej, pracy podwórkowej realizowanej przez wychowawcę lub w połączonych formach.

Placówka wsparcia dziennego prowadzona w formie opiekuńczej zapewnia dziecku opiekę i wychowanie, pomoc w nauce oraz organizację czasu wolnego, zabawę i zajęcia sportowe oraz rozwój zainteresowań.

Placówka prowadzona w formie specjalistycznej organizuje zajęcia socjoterapeutyczne, terapeutyczne, korekcyjne, kompensacyjne oraz logopedyczne, realizuje indywidualny program korekcyjny, program psychokorekcyjny lub psychoprofilaktyczny, w szczególności terapię pedagogiczną, psychologiczną i socjoterapię.

Placówka wsparcia dziennego prowadzona w formie pracy podwórkowej realizuje działania animacyjne i socjoterapeutyczne.

Organizację działania placówki wsparcia dziennego określa regulamin.

Edytuj
Na skróty
Dane kontaktowe
MOPR w Lublinie
Sprawdź gdzie się udać
w swojej sprawie
Świadczenia rodzinne
i opiekuńcze
Prace społecznie
użyteczne
Sprawdź
terminy autowypłat