Menu

Jak ubiegać się o jednorazową zapomogę?

Należy pobrać wniosek o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka dostępny w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie Wydział świadczeń socjalnych ul. Zemborzycka 88-92.

Poprawnie wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami należy:

  • złożyć w MOPR Lublin Wydział świadczeń socjalnych ul. Zemborzycka 88-92 lub
  • przesłać drogą elektroniczną wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego utworzonego przez ministra właściwego do spraw rodziny empatia.mpips.gov.pl przy użyciu bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP lub
  • przesłać pocztą tradycyjną.

 

Godziny przyjęć wniosków

  • poniedziałek: od 08.00 do 17.00
  • wtorek - piątek: od 08.00 do 15.00

 

Wypłata świadczeń

  1. przelew na konto bankowe
  2. odbiór w kasach oddziałów banku Pekao SA (autowypłata)

 

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje ojcu lub matce dziecka, a także opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1 922,00 złote.

W okresie zasiłkowym 2023/2024 trwającym od 1 listopada 2023 r. do 31 października 2024 r. należy wykazać dochody za rok 2022 uwzględniając zmiany wysokości dochodów członków rodziny spowodowane utratą lub uzyskaniem dochodu

Uwaga! Przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu nie stosuje się do dochodu z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i dochodu z tytułu wyrejestrowania lub rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli członek rodziny, osoba ucząca się lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego utracili dochód z tych tytułów i w okresie 3 miesięcy licząc od dnia utraty dochodu uzyskali dochód u tego samego pracodawcy lub zleceniodawcy lub zamawiającego dzieło lub ponownie rozpoczęli pozarolniczą działalność gospodarczą.

Wniosek o wypłatę zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin, a w przypadku, gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego - w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Wnioski złożone po tym terminie pozostawia się bez rozpoznania.  

 

Jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeżeli:

  • członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
  • osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało ustalone, na rzecz danego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, chyba że:
    1. rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
    2. ojciec dziecka jest nieznany,
    3. powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
    4. sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka;
    5. dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.

 

Wysokość zapomogi

  • Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka wynosi 1000 zł.

 

Wymagane dokumenty

 

Do pobrania - formularze

 

Obowiązujące akty prawne

Ustawa z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych

Edytuj
Na skróty
Dane kontaktowe
MOPR w Lublinie
Sprawdź gdzie się udać
w swojej sprawie
Świadczenia rodzinne
i opiekuńcze
Prace społecznie
użyteczne
Sprawdź
terminy autowypłat