Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie informuje, że Miasto Lublin dysponuje ofertą pomocy w postaci pobytu w mieszkaniach chronionych, przeznaczoną dla cudzoziemców, którzy korzystają z ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Na terenie Miasta Lublin funkcjonują 4 mieszkania chronione dla cudzoziemców, prowadzone są przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie, może w nich zamieszkać co najmniej 4 rodziny.
Mieszkania chronione są formą pomocy społecznej mającą na celu przygotować cudzoziemców do prowadzenia samodzielnego życia oraz integracji ze społecznością lokalną.
Kto może ubiegać się o pobyt w mieszkaniu chronionym?
O pomoc w formie pobytu w mieszkaniu chronionym ubiegać się mogą cudzoziemcy, którzy otrzymali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą pod warunkiem, że:
- mają trudności w integracji,
- znajdują się w trudnej sytuacji życiowej,
- zamierzają osiedlić się na terenie Miasta Lublin,
- wykazują zaangażowanie w rozwiązywaniu problemów życiowych.
Z możliwości ubiegania się o pomoc w postaci pobytu w mieszkaniu chronionym zostają wykluczone osoby posiadające:
- skierowanie do zawarcia umowy najmu lub tytuł prawny do lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy,
- własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.
Tryb rekrutacji cudzoziemców do pobytu w mieszaniu chronionym.
Nabór wniosków o pobyt w mieszkaniu chronionym jest ogłaszany na stronie internetowej tut. Ośrodka, na tablicy ogłoszeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie przy al. Unii Lubelskiej 15 oraz Sekcji Pracy Socjalnej Nr 15 przy ul. Chopina 11/4.
Wniosek o przyznanie pobytu w mieszkaniu chronionym, którego wzór stanowi Załącznik Nr 1 do "Regulaminu wewnętrznego mieszkań chronionych dla cudzoziemców prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie" można pobrać ze strony internetowej lub u pracowników socjalnych Ośrodka.
Do wniosku, należy dołączyć:
- kopię decyzji Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców lub Rady ds. Uchodźców w sprawie nadania statusu uchodźcy lub w sprawie odmowy nadania statusu uchodźcy i udzieleniu ochrony uzupełniającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- kopię kart/y pobytu,
- pisemne zobowiązanie do:
- współpracy z pracownikiem socjalnym i asystentem rodziny Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie, odpowiedzialnym za mieszkanie chronione,
- przestrzegania "Regulaminu wewnętrznego pobytu w mieszkaniach chronionych",
- czynnego udziału w działaniach mających na celu integrację społeczną, edukacyjną i zawodową,
- podpisania umowy na pobyt w mieszkaniu chronionym.
Kandydatów do pobytu w mieszkaniu chronionym wskazuje Komisja kwalifikacyjna powołana zarządzeniem wewnętrznym Dyrektora MOPR. W skład komisji wchodzą przedstawiciele MOPR, przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych, które funkcjonują na terenie Miasta Lublin i zajmują się sprawami cudzoziemców. Komisja rozpatruje wnioski o przyznanie pobytu w mieszkaniu uwzględniając kryteria określone w Regulaminie, a także okres pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem prób opuszczenia terytorium RP, jak również dotychczasowe zaangażowanie w adaptację do życia w Polsce. Ostateczną decyzję o przyznaniu pomocy w formie pobytu w mieszkaniu chronionym, podejmuje Dyrektor MOPR na podstawie listy rankingowej kandydatów do pobytu w mieszkaniu chronionym sporządzonej przez Komisję. Osoby, które nie zostały wskazane przez Komisję do pobytu w mieszkaniu chronionym otrzymują pismo informujące w sprawie i mają prawo ubiegania się o pobyt w mieszkaniu chronionym podczas kolejnego naboru wniosków.
Zasady i okres pobytu w mieszkaniu chronionym
Warunkiem zamieszkania w mieszkaniu jest zawarcie umowy na pobyt w mieszkaniu chronionym. Wzór umowy stanowi załącznik Nr 2 do "Regulaminu wewnętrznego mieszkań chronionych dla cudzoziemców prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie".
Cudzoziemiec przebywający w mieszkaniu chronionym zobowiązany jest przestrzegać "Regulaminu wewnętrznego pobytu w mieszkaniu".
Łączny okres pobytu w mieszkaniu chronionym nie powinien przekraczać 24 miesięcy.
Pobyt w mieszkaniu chronionym może zostać uchylony na zasadach określonych w ustawie o pomocy społecznej oraz w przypadku naruszenia postanowień "Regulaminu wewnętrznego pobytu w mieszkaniach".
Odpłatność za pobyt w mieszkaniu chronionym ustalana jest na podstawie Uchwały 682/XXXI/2009 Rady Miasta Lublin z dnia 30 kwietnia 2009r. w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych i ośrodkach wsparcia z późniejszymi zmianami.
Po upływie terminu na jaki został przyznany pobyt w mieszkaniu chronionym cudzoziemiec wraz z rodziną ma obowiązek opuścić mieszkanie chronione. Pobyt w mieszkaniu chronionym nie uprawnia do ochrony wynikającej z ustawy o najmie lokali mieszkalnych.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Lublinie, al. Unii Lubelskiej 15, pok. 27, tel: 81 532 20 12 w. 369, 81 532 20 12 w. 370.