Menu

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie informuje, że Miasto Lublin dysponuje ofertą pomocy w postaci pobytu w mieszkaniach treningowych, przeznaczoną dla cudzoziemców, którzy korzystają z ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na terenie Miasta Lublin funkcjonują 4 mieszkania treningowe dla cudzoziemców, prowadzone są przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie, może w nich zamieszkać co najmniej 4 rodziny.

Mieszkania treningowe są formą pomocy społecznej mającą na celu przygotować cudzoziemców do prowadzenia samodzielnego życia oraz integracji ze społecznością lokalną.

 

Kto może ubiegać się o pobyt w mieszkaniu treningowym dla cudzoziemców?

O pomoc w formie pobytu w mieszkaniu treningowym ubiegać się mogą cudzoziemcy, którzy otrzymali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

W szczególności cudzoziemcy, którzy:

  1. mają trudności w integracji;
  2. znajdują się w trudnej sytuacji życiowej;
  3. zamierzają osiedlić się na terenie Miasta Lublin;
  4. stanowią jednoosobowe gospodarstwa domowe lub rodziny.

Z możliwości ubiegania się o pomoc w postaci pobytu w mieszkaniu treningowym zostają wykluczone osoby:

  1. posiadające skierowanie do zawarcia umowy najmu lub tytuł prawny do lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy;
  2. posiadające własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego;
  3. które chciałyby skorzystać ponownie z pobytu w mieszkaniu treningowym pomimo wykorzystania okresu pobytu zgodnego z regulaminem.

 

Tryb rekrutacji cudzoziemców do pobytu w mieszaniu treningowym dla cudzoziemców.

Nabór wniosków o pobyt w mieszkaniu treningowym dla cudzoziemców jest ogłaszany na stronie internetowej tut. Ośrodka, na tablicy ogłoszeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie przy al. Unii Lubelskiej 15.

Wniosek o przyznanie pobytu w mieszkaniu treningowym, którego wzór stanowi Załącznik Nr 1 do "Regulaminu wewnętrznego mieszkań treningowych dla cudzoziemców, które prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie" można pobrać ze strony internetowej lub u pracowników socjalnych Ośrodka.

Do wniosku, należy dołączyć:

  1. kopię decyzji Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców lub Rady ds. Uchodźców w sprawie nadania statusu uchodźcy lub w sprawie odmowy nadania statusu uchodźcy i udzieleniu ochrony uzupełniającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. kopię decyzji Wojewody w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach;
  3. kopię karty pobytu;
  4. pisemne zobowiązanie do:
    a) realizacji kontraktu mieszkaniowego, stanowiącego załącznik nr 2 do Regulaminu;
    b) współpracy z pracownikiem socjalnym ds. pomocy cudzoziemcom, wyznaczonym przez Zastępcę Dyrektora MOPR ds. pomocy środowiskowej;
    c) przestrzegania „Regulaminu wewnętrznego pobytu w mieszkaniach treningowych”;
    d) czynnego udziału w działaniach mających na celu integrację społeczną, edukacyjną i zawodową.

Kandydatów do pobytu w mieszkaniu treningowym wskazuje Zespół zadaniowy powołany zarządzeniem Dyrektora MOPR w Lublinie. Zespół zadaniowy rozpatruje wnioski o przyznanie pobytu w mieszkaniu treningowym, uwzględniając trudności w integracji, okres pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również dotychczasowe zaangażowanie w adaptację do życia w Polsce. Uzgodnienia Zespołu zadaniowego zapadają większością głosów lub w drodze konsensusu, przy obecności, co najmniej 3 członków. Przy równej ilości głosów decyduje głos przewodniczącego Zespołu zadaniowego. Przewodniczący Zespołu zadaniowego przekazuje Dyrektorowi MOPR w Lublinie celem akceptacji, protokół z posiedzenia Zespołu wraz z listą kandydatów do przyznania pobytu w mieszkaniu treningowym.

Pomoc w formie pobytu w mieszkaniu treningowym może być przyznana osobom lub rodzinom wskazanym przez Zespół zadaniowy i zaakceptowanym przez Dyrektora MOPR w Lublinie lub Zastępcę Dyrektora MOPR w Lublinie ds. pomocy środowiskowej. Osoby, które nie zostały wskazane przez Zespół zadaniowy do pobytu w mieszkaniu treningowym, mają prawo ubiegania się o pobyt w mieszkaniu treningowym podczas kolejnego naboru wniosków.

 

Zasady i okres pobytu w mieszkaniu treningowym

Pomoc w formie pobytu w mieszkaniu treningowym przyznawana jest na podstawie decyzji administracyjnej. Decyzja o skierowaniu do korzystania ze wsparcia w mieszkaniu treningowym wydawana jest po zawarciu kontraktu mieszkaniowego pomiędzy podmiotem prowadzącym mieszkanie treningowe a osobą ubiegającą się o pobyt w tym mieszkaniu. Kontrakt mieszkaniowy stanowi załącznik Nr 2 do niniejszego Regulaminu. Decyzja administracyjna, o której mowa w ust. 1, przyznająca prawo pobytu w mieszkaniu treningowym stanowi podstawę do zameldowania w mieszkaniu treningowym na czas w niej określony. W przypadku zamiaru przedłużenia pobytu w mieszkaniu treningowym, zainteresowany winien złożyć w MOPR w Lublinie pisemny wniosek uzasadniający przedłużenie pobytu w mieszkaniu treningowym, przed upływem terminu naboru wniosków.

Łączny okres pobytu cudzoziemca w mieszkaniu treningowym nie powinien przekraczać dwóch lat.

Pobyt w mieszkaniu treningowym dla cudzoziemców może zostać uchylony na zasadach określonych w ustawie o pomocy społecznej oraz w przypadku naruszenia postanowień "Regulaminu wewnętrznego pobytu w mieszkaniach treningowych dla cudzoziemców".

Pobyt w mieszkaniu treningowym jest odpłatny, a wysokość opłaty ustalana jest każdorazowo w decyzji administracyjnej na warunkach określonych w przepisach ustawy o pomocy społecznej i uchwały Rady Miasta Lublin w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach treningowych realizujących zadania własne Gminy Lublin - miasta na prawach powiatu.

Po upływie terminu na jaki został przyznany pobyt w mieszkaniu treningowym cudzoziemiec wraz z rodziną ma obowiązek opuścić mieszkanie treningowe. Pobyt w mieszkaniu treningowym nie uprawnia do ochrony wynikającej z ustawy o najmie lokali mieszkalnych.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Lublinie, al. Unii Lubelskiej 15, pok. 27, tel: 81 466 54 74.

 

Dokumenty do pobrania:

Regulamin mieszkań treningowych dla cudzoziemców, które prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie
Załącznik Nr 1 - wniosek o przyznanie pomocy w formie pobytu w mieszkaniu treningowym dla cudzoziemców
Załącznik Nr 2 - kontrakt mieszkaniowy
Załącznik Nr 3 - regulamin wewnętrzny pobytu w mieszkaniach treningowych dla cudzoziemców
Załącznik Nr 4 - oświadczenie

Edytuj
Na skróty
Dane kontaktowe
MOPR w Lublinie
Sprawdź gdzie się udać
w swojej sprawie
Świadczenia rodzinne
i opiekuńcze
Prace społecznie
użyteczne
Sprawdź
terminy autowypłat