Menu

"W aktywności siła"
Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 Oś priorytetowa 11 Włączenie społeczne, Działanie 11.1 Aktywne włączenie realizowany na podstawie umowy o dofinansowanie projektu z dnia 31 grudnia 2019 r.
nr umowy RPLU.11.01.00-06-0033/19-00.

Zadanie 3 Program Integracji Społecznej i Zawodowej Osób Niepełnosprawnych

Realizacja kolejnego wsparcia w formie Programu Integracji Społecznej i Zawodowej Osób Niepełnosprawnych jest jednym z podstawowych założeń projektu.

Działania skierowane jest do 120 osób niepełnosprawnych (60 osób w 2021 r. i 60 osób w 2022 r.) - Uczestników/czek projektu.

Program obejmuję kompleksowe wsparcie dla wskazanej grupy osób w formie wyjazdowej (12 - dniowego wyjazdu), w ramach którego Uczestnicy/czki projektu skorzystają z poniższych form wsparcia:

  1. "Zajęcia usprawniające psychoruchowo" – obejmujące jednorazową konsultację lekarską, zajęcia fizjoterapeutyczne, w tym ćwiczenia usprawniające psychoruchowo technikami relaksacyjnymi (zajęcia w pomieszczeniu/na basenie/na zewnątrz, np. spacery (nordick walking) oraz z użyciem piłki rehabilitacyjnej, pozwalające na rozładowanie emocji, rozluźnienie i odprężenie od typowych zajęć tematycznych), indywidualnie dostosowane do stanu zdrowia zgodnie z zaleceniem lekarza, w wymiarze 24 godzin (1 godz. = 60 min.) na grupę,
  2. "Grupowa terapia przez sztukę" - tematyka zajęć to: identyfikacja i zastosowanie zasobów własnych, sztuka jako sposób komunikacji ludzi, zdobienie przedmiotów codziennego użytku techniką decouage, wykonywanie kartek okolicznościowych, w wymiarze 24 godzin dydaktycznych na grupę (6 spotkań po 4 godziny dydaktyczne),
  3. "Warsztaty integracyjno-motywacyjne" - zajęcia mające na celu nawiązywanie kontaktów interpersonalnych oraz pokonywanie barier mentalnych, możliwości samorealizacji w życiu społecznym i zawodowym. W ramach zajęć przewiduje się zorganizowanie co najmniej 2 spotkań o charakterze społeczno-kulturalnym, w wymiarze 24 godzin dydaktycznych na grupę (4 spotkania po 6 godzin dydaktycznych),
  4. "Warsztaty aktywizacji zawodowej" - zajęcia z wykorzystaniem komputera, internetu, z elementami treningu pracy i porady specjalisty wskazujące na: predyspozycje, kompetencje i ich wpływ na decyzje zawodowe, istotę dobrej komunikacji - proces i mechanizmy, które leżą u podłoża każdej rozmowy, kreatywne poszukiwanie pracy zawodowej atrakcyjnej dla osób niepełnosprawnych, obowiązki i prawa osób niepełnosprawnych w pracy i w życiu codziennym w wymiarze 30 godzin dydaktycznych na grupę (6 spotkań po 5 godzin dydaktycznych).

W miesiącu wrześniu zakończono realizację „Programu Integracji Społecznej i Zawodowej Osób Niepełnosprawnych” w zakresie zaplanowanym na 2021r. Działanie zostało zrealizowane zgodnie z założeniami projektu i zawartą umową z Wykonawcą, tj. w ośrodku z dostępem do bazy rehabilitacyjnej wraz ze sprzętem niezbędnym do realizacji ćwiczeń usprawniających psychoruchowo, zajęć na basenie, a także infrastruktury sportowej - urządzeń oraz sprzętu sportowo – rekreacyjnego w miejscowości na terenie woj. lubelskiego.

W efekcie podjętych w ramach ww. programu działań osoby niepełnosprawne zwiększyły zdolność do wypełniania ról społecznych. Wzrosły szanse na podjęcie przez nich zatrudnienia lub rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej oraz integrację ze społeczeństwem poprzez przezwyciężenie, złagodzenie czy wyeliminowanie skutków niepełnosprawności w życiu samych osób niepełnosprawnych jak też ich otoczenia.

<gallery>program_integracji</gallery>

Edytuj
Na skróty
Dane kontaktowe
MOPR w Lublinie
Sprawdź gdzie się udać
w swojej sprawie
Świadczenia rodzinne
i opiekuńcze
Prace społecznie
użyteczne
Sprawdź
terminy autowypłat