Menu

Projekt "Sami dla siebie"
Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020

"Projekt realizowany na podstawie umowy o dofinansowanie z dnia 08.01.2018r. nr umowy RPLU.11.01.00-06-0096/17-00 oraz aneksu nr RPLU.11.01.00-06-0096/17-02 z dnia 28.05.2018r.

Aktualny stan realizacji działań w projekcie

Zakończono rekrutację Uczestników/czek do projektu "Sami dla siebie". Zgodnie z założeniami wniosku o dofinansowanie zrekrutowano 200 osób spełniających kryteria kwalifikowalności, tj. osób zagrożonych wykluczeniem lub wykluczonych społecznie w wieku aktywności zawodowej, które korzystały ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.

Dla wszystkich zrekrutowanych 200 osób została sporządzona przez pracowników socjalnych Ośrodka indywidualna diagnoza potrzeb – część społeczna. Natomiast część zawodową diagnozy dla osób niezarejestrowanych w urzędzie pracy sporządzali doradcy zawodowi zatrudnieni w ramach projektu, natomiast dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy –doradcy zawodowi Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie, na podstawie zawartego na potrzeby projektu porozumienia pomiędzy MUP i MOPR.

Zakończono realizacje Zadania 2 Trening motywacyjno-wprowadzający oraz Zadania 3 Warsztaty umiejętności społecznych. Dzięki tej formie wsparcia Uczestnicy/czki projektu zdobyli nowe kompetencje społeczne pozwalające zbudować pozytywny wizerunek samego siebie. Ww. działania motywowały ich do aktywnego udziału w życiu społecznym, doskonaliły umiejętności interpersonalne, rozwijały twórcze i kreatywne myślenie. Ponadto dały możliwość poznania sposobów reagowania na trudne sytuację życiowe i zawodowe.

W sposób ciągły realizowane są zaplanowane działania mające na celu wzrost integracji społecznej oraz poprawę dostępu do rynku pracy.

W ramach projektu zrealizowano 11 Szkoleń zawodowych, których tematykę zaplanowano na etapie Indywidualnej Diagnozy Potrzeb w porozumieniu z Doradcę zawodowym oraz Uczestnikiem/czką projektu.

Zorganizowano szkolenia, które zakończone były egzaminem oraz uzyskaniem zaświadczenia o zdobytych kwalifikacjach w zawodach:

  1. opiekun osób starszych i niepełnosprawnych
  2. pracownik biurowo-administracyjny
  3. pracownik biurowo-z elementami księgowości
  4. fryzjer
  5. krawiec
  6. technolog robót wykończeniowych
  7. kucharz
  8. fryzjer
  9. tokarz
  10. kosmetyczka
  11. Pracownik gospodarczy z uprawnieniami SEP

Uczestnicy/czki projektu realizowali Staże zawodowe oraz mieli możliwość skorzystania ze wsparcia w formie Pośrednictwa pracy. Działanie miało na celu umocnić sytuacje Uczestnika/czki na rynku pracy.

Zakończono realizację Zadania 5 Pośrednictwo pracy. Wsparcie skierowane było szczególnie do Uczestników/czek, którzy skorzystali ze szkoleń zawodowych. Wsparcie Pośrednika pracy miało na celu pomoc Uczestnikom/czkom projektu w uzyskaniu zatrudnienia lub podjęciu stażu zawodowego. Nawiązywano współpracę z potencjalnymi pracodawcami, organizowano rozmowy kwalifikacyjne, przedstawiano oferty stażu/pracy Uczestnikom/czkom projektu.

Zgodnie z harmonogramem realizacji projektu na 2020 r. w ramach działań realizowane są kolejne staże zawodowe przez 14 Uczestników/czek projektu. Staże organizowane były w porozumieniu z Pracodawcami oraz Uczestnikami/czkami projektu, zgodnie z ich preferencjami i kwalifikacjami.

Dzięki nowym kompetencjom oraz kwalifikacjom, które Uczestnicy/czki zdobyli podczas udziału w wyżej wymienionych działaniach, po zakończeniu udziału w projekcie: kilka osób podjęło zatrudnienie tuż po zakończeniu Szkoleń zawodowych, kilkanaście osób zostało zatrudnionych w miejscach odbywania stażu lub podjęło pracę w innych placówkach.

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju Miejski Ośrodek Pomocy Rodzenie w Lublinie we współpracy z pracodawcami dokłada wszelkich starań, aby w tej trudniej sytuacji zapewnić bezpieczeństwo i komfort pracy Uczestnikom stażu. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia podjęte zostały działania mające na celu zwiększenie świadomości stażystów dotyczących higieny i środków przeciwdziałających zakażeniu koronawirusem w pracy oraz poza nią. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzenie w Lublinie oraz osoby współpracujące są w stałym kontakcie z Uczestnikami i monitorują przebieg staży zawodowych.

Edytuj
Na skróty
Dane kontaktowe
MOPR w Lublinie
Sprawdź gdzie się udać
w swojej sprawie
Świadczenia rodzinne
i opiekuńcze
Prace społecznie
użyteczne
Sprawdź
terminy autowypłat